Anketa: DOPRAVA A ROZHLAS V HALENKOVICÍCH

Zapojení veřejnosti do rozvoje obce

Anketa: DOPRAVA A ROZHLAS V HALENKOVICÍCH

V roce 2022 se naše obec připojila do projektu Zapojení veřejnosti do rozvoje obce. Jednalo se o evropský projekt financovaný z Fondů Evropského hospodářského prostoru. Cílem projektu bylo zlepšení schopnosti veřejné správy reagovat na potřeby obyvatel prostřednictvím zapojení veřejnosti do rozhodovacích procesů a zajištění rozvoje odborných kompetencí zaměstnanců veřejné správy a volených zástupců v oblasti občanské participace. Zahraničním partnerem, od kterého jsme mohli čerpat zkušenosti, bylo norské město Fredrikstad. Hlavním koordinátorem bylo město Otrokovice a dalšími partnery bylo 11 měst a obcí včetně Halenkovic a jeden mikroregion. Během 2-letého období proběhlo několik seminářů, kde si účastníci předávali zkušenosti, rady a poznatky s jejich prací s veřejností. Závěrem projektu bylo zpracování dotazníkového průzkumu každého podle svých potřeb.
Vedení obce Halenkovice se rozhodlo v projektu zaměřit na problematiku dopravy a rozhlasu v naší obci. Našim cílem bylo zjistit, jak lidé vnímají provoz v obci, jeho intenzitu a rychlost, a jaký mají názor na možná opatření vedoucí ke zklidnění vozidel, která překračují povolenou rychlost v obci, a jak vnímají i důležitost obecního rozhlasu.

Dotazníkové šetření probíhalo od 28. ledna do 25. února tohoto roku. Dotazník byl k dispozici v papírové formě a online na webových stránkách obce, dále na facebookové stránce obce a v aplikaci Munipolis. Papírovou formu jsme distribuovali také současně s Halenkovickým zpravodajem č. 107 do každé domácnosti na přelomu ledna a února. Celkový počet vyplněných dotazníků byl 185.

Zpracování dotazníků a následné vyhodnocení pro obec vypracoval pan Šindelář, který byl zároveň i tvůrcem dotazníku. Na seznámení s výsledky dotazníkového šetření vedení obce připravilo veřejné setkání s občany dne 25. března v prostorech kulturního sálu obecního úřadu. Během akce bylo pro občany k dispozici drobné občerstvení a také drobné upomínkové předměty poskytnuté v rámci projektu. Pan místostarosta Jiří Sudolský seznámil účastníky se závěrečnou zprávou a s tím, jak občané vnímají dopravní situaci v obci a užitečnost rozhlasu. V následné diskusi s panem starostou a panem místostarostou se probírala kvalita komunikací, chodníků, rychlost vozidel, zklidňující dopravní opatření a navrhovala se možná další řešení. Setkání navštívilo necelých 20 našich občanů.
Závěrem chceme poděkovat všem, kteří se do ankety zapojili a všem, kteří se zúčastnili veřejného setkání.

Vyhodnocení ankety a navrhovaná řešení jsou dostupné zde: REPORT - pdf