Informace pro chovatele
Stručné postupy a pokyny.
Ptačí chřipka
Informace o aktuálních opatřeních ohledně ptačí chřipky v ČR sledujte na webu
www.svscr.cz/zdravi-zvirat/ptaci-chripka-influenza-drubeze/ptaci-chripka-v-cr/ .
2023
Státní veterinární správa (SVS) od 3. 3. 2023 ruší mimořádná veterinární opatření z poloviny loňského prosince zakazující chov drůbeže ve venkovních prostorech v souvislosti s šířením vysoce patogenní aviární influenzy (ptačí chřipky). Důvodem ukončení opatření je zlepšení nákazové situace v ČR i zahraničí. Přesto SVS vyzývá chovatele, aby nadále dodržovali pravidla biologické bezpečnosti v chovech, zejména minimalizovali kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky.
V případě nálezu jednotlivých kusů uhynulých ptáků v přírodě nebo na místech, kde není znám majitel ani správce území nálezu, je především nutné zachovat klid a k neškodnému odstranění přistupovat bez obav z nejhoršího.
→ Doporučení postupu neškodného odstranění jednotlivě nalezených uhynulých ptáků (v souvislosti s možným výskytem ptačí chřipky)
Africký mor prasat
2023
Aktuální informace na webu www.svscr.cz/zdravi-zvirat/amp-aktualni-informace/
Preventivní opatření v chovech prasat: www.svscr.cz/amp-preventivni-opatreni-v-chovech-prasat/
Leták - Kritéria biologické bezpečnosti pro chovy prasat (481,7 KB)
Metodika kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2023 dozná dvě změny ve vyšetřování skotu
Změny ve vyšetřování skotu na základě Metodiky kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace na rok 2023 (dále Metodika) se týkají dvou nákaz – infekční bovinní rinotracheitidy (IBR) a bovinní virové diarrhoey (BVD). První je pozměněné schéma vyšetření v zařízeních prostých IBR pro udržení statusu prosté této nákazy. Změna vyšetření u BVD umožňuje odebírat vzorky i od zvířat mimo věkovou kategorii 8-24 měsíců.
Navrhovaná změna se týká nové možnosti pro vyšetření vzorků na IBR v hospodářstvích bez vakcinovaných zvířat. Nově je možné k laboratornímu vyšetření odesílat nejen vzorky krve, ale i mléka pouze 1x ročně za předpokladu, že jsou vzorky odebrány od všech zvířat starších 24 měsíců. Podle dosud platného znění Metodiky bylo možné odebírat v těchto případech pouze vzorky krve. Dále pro všechna schémata vyšetření na IBR, kdy je možné provádět vyšetření ze vzorků mléka a odběr vzorků mléka je spojen s kontrolou užitkovosti, návrh zavádí možnost odebrané jednotlivé vzorky mléka smísit na místě a do laboratoře odesílat směsné vzorky.
Důvodem úpravy schématu vyšetření na BVD v hospodářstvích je udělení a udržení statusu zařízení prostého BVD. Změna umožňuje nově odběr vzorků i od zvířat mimo věkovou kategorii 8-24 měsíců, není-li uvedená kategorie v zařízení přítomna. Cílem je zajištění vyšetření na všech hospodářstvích, která chtějí získat status zařízení prostého BVD za účelem umožnění obchodování s členskými státy.
Infekční bovinní rinotracheitida / infekční pustulární vulvovaginitida je specifické infekční onemocnění skotu, jehož původcem je herpesvirus typu 1 (BHV-1). Onemocnět mohou všechny kategorie skotu. IBR není nákaza přenosná na člověka, ani na jiné druhy zvířat. Virus negativně ovlivňuje plodnost skotu a zhoršuje jeho reprodukci, což přináší velmi nepříznivé ekonomické dopady. Klinicky se projevuje jako onemocnění respiračního nebo reprodukčního ústrojí. Evropská komise schválila Českou republiku jako zemi prostou IBR v říjnu 2020.
Bovinní virová diarrhoea je celosvětově rozšířené infekční virové onemocnění, které způsobuje významné ekonomické ztráty v chovech skotu. Infekce virem BVD se může projevovat širokou škálou klinických příznaků ve všech věkových kategoriích a je dávána do souvislosti reprodukčními problémy, imunosupresí, onemocněním respiratorního aparátu. Vyšetření na BVD za účelem získání statusu zařízení prostého BVD je pro chovatele dobrovolné.
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí SVS