Desítky lidí si nenechaly ujít setkání s vedením obce

Vůbec poprvé se uskutečnilo neformální setkání starosty, místostarosty a radních s obyvateli Halenkovic. Nově vznikající tradici si nenechala ujít asi padesátka lidí. Přišli si poslechnout novinky kolem vodovodu, ale také zjistit informace, které je samotné zajímaly. Prostory hospody U Sklenaříků pak plánované neformálnosti přispěly a diskutovalo se do večerních hodin. 

Hned v úvodu jsme otevřeli téma, které zajímalo spoustu lidí. Vodovod Dolina I. je totiž před dokončením a nastal ideální čas, aby lidé, kteří se budou chtít do vodovodního řádu napojit, začali plánovat a získávat potřebná povolení. Během půl hodiny starosta vysvětlil podrobně jednotlivé kroky, které stavebníky čekají: „Pokud se nestane něco nepředvídatelného, bude na přelomu září a října letošního roku vše připraveno pro povolování a realizaci jednotlivých přípojek k vodovodu Dolina I. Týká se to sice menšího počtu lidí, ale přesto je to dílek skládačky, kterou jsme slíbili postavit. Během letních měsíců si tak zájemci mohou začít vyřizovat potřebné dokumenty. Obvolal jsem všechny dotčené úřady a vše je zajištěno tak, aby přípravy nic nebrzdilo. Ti, kteří na setkání nebyli a neodnesli si tak návod „Jak na to“, který jsem vytvořil a lidem rozdal, se mi mohou ozvat a nebo se za námi do kanceláře zastavit a rád je do všeho zasvětím,“ okomentoval starosta Roman Kedruš. Po zodpovězení všech dotazů se pak téma stočilo jen o pár stupňů na projekt Vodovod Dolina II. Tam už nepadly tak časově optimistické prognózy. Lidem se představila práce, kterou do této doby kolem vodovodu obec udělala, představily se plány a postup, jakým způsobem se bude ve zřízení vodovodní trasy pokračovat. Některé části obce, kde stále není dořešena digitalizace pozemků, celé plánování trochu pozdrží, ale rozhodně nezastaví. Ze strany starosty totiž přišlo pro všechny důležité ujištění, že i přes komplikovanost se nic na prioritě stavby vodovodu na Dolině nemění a vedení obce směřuje krok po kroku dál: „Časově náročná bude část získávání veškerých souhlasů s majiteli dotčených pozemků. Jakmile tohle vyřešíme, tak práce s úřady už bude o poznání snadnější a transparentnější v tom, jak se nám daří postupovat směrem k cíli,“ pokračoval v podrobném vysvětlování jednotlivých kroků starosta. 




 

Z plánovaných témat k diskuzi se dostalo také na rekonstrukci silnice a stavbu nového chodníku z Pláňav na Dolní konec. Proč se, oproti původním předpokladům, stále nezačalo budovat, vysvětlil všem přítomným místostarosta Jiří Sudolský. „Pravdou je, že plánovaný start stavebních prací byl naplánovaný na červen, ovšem komplikace ve výběrovém řízení do celé situace takříkajíc hodily vidle. Z naší strany bylo po drobných úpravách původního projektu vše připraveno a odevzdáno Ředitelství silnic Zlínského kraje. Právě tato instituce má na starosti opravu silnice v daném úseku a vzhledem k tomu, že jsme se domluvili, že bude pro všechny zúčastněné výhodou, když stavbu obecního chodníku s veřejným osvětlením i silnici provede jedna stavební firma, bylo celé dílo řešeno v rámci jednoho výběrového řízení pod taktovkou ŘSZK. Bohužel se však do řízení přihlásila firma, která pravděpodobně neuvedla pravdivé údaje a celou věc museli převzít právníci ŘSZK, jsme teď v bodě, kdy jen čekáme na výsledek „papírového boje“. Stejně jako několik dalších staveb, do jehož soutěží se daná firma přihlásila. Jsme však přesvědčeni, že pokud se jedná o riziko, že by stavba nebyla kvalitně provedena, jsme připraveni raději počkat, než se vše vyřeší. Ostatně nám ani nic jiného nezbývá.“ Starosta pak ještě doplnil, že o správné vysoutěžení zhotovitele a veškeré právní náležitosti nám jde i z toho důvodu, že jsme získali šanci čerpat na stavbu chodníku dotace v řádech několika milionů korun. Jakýkoli legislativní problém by pak mohl vést ke krácení případné dotace. 

 

Spoustu dotazů ze stran občanů pak přineslo téma, týkající se kapacity mateřské školy. Je to již třetí rok po sobě, kdy musela školka odmítnout 10-12 dětí k předškolnímu vzdělávání a to z důvodu kapacity. Ta je teď 64 dětí a není možné tento stav jednoduše nafouknout. Obec proto zadala vypracování studie využitelnosti, která by měla odpovědět na otázky jak a jestli vůbec lze školku v daném místě rozšířit. Mateřská škola má totiž spoustu provozních pravidel a principů a nelze tak pouze přidat třídu, kde by si děti hrály. Spolu s tím se totiž musí zvětšit kapacity umývárny, záchodů, šaten, prostor na spaní a podobně. Připravovaná studie pak napoví, jestli se rozšířením školky v daném místě zabývat podrobněji a nebo jít cestou vzniku například tzv “Dětské skupiny”. Právě druhá zmíněná varianta by šla uskutečnit výrazně rychleji a proto se paralelně řeší také. „Počty narozených dětí v letošním roce navíc ukazují, že se trend začíná vyvíjet podle demografické studie. Ta říká, že jsme zrovna na vrcholu počtu malých dětí, které školku navštěvují nebo se k tomu chystají. Rozšíření školky by se tak mohlo během pár let dokončit a dětí by zároveň ubylo. Dětská skupina se nám jeví jako výrazně flexibilnější, a v tomto případě také efektivnější, řešení,“ odpovídal lidem na dotazy starosta Kedruš. 

Posledním tématem, které si lidé vyžádali, byl špatný stav obecního rozhlasu. Starosta s místostarostou všechny ujistili, že řeší nápravu. Bohužel firma, která to má na starosti, nemá takový zájem rychle a pružně situaci řešit a dosavadní kroky vedly pouze ke zmírnění neutěšeného technického stavu. S tím se však nikdo nechtěl spokojit, protože rozhlas je jen doplňkovou službou celého zařízení. Primární funkci má tato technologie jako varovný systém, který musí být funkční. Do Halenkovic se proto přizvala jiná firma, která rychle odhadla, že jde o problém s nabíjením baterií v rozhlase. Ty jsou staré již téměř 14 let a nedostatečným nabíjením už dožívají. Nabíjí se totiž pouze, když svítí veřejné osvětlení. A to zase v rámci úspor v noci nesvítí a teď v letním období téměř vůbec. „V řešení jsou teď nové baterie, které pomohou alespoň dočasně problém s nefunkčním rozhlasem vyřešit. Půjde o relativně malý náklad oproti nákupu nového moderního rozhlasu. Ten sice plánujeme, ovšem nejdříve příští rok, kdy na celou technologii bude již snad možné čerpat finanční prostředky z dotačních titulů. Naší snahou je tak teď dokázat stávající rozhlas opravit co nejdříve a začít postupně plánovat jeho modernizaci,“ vysvětlil místostarosta. 

Vzhledem k pokročilému času se poté hromadná diskuze ukončila a téměř další 2 hodiny se diskutovalo v menších skupinkách. Vedení obce si cení všech zájemců, kteří přišli na toto setkání, protože se ukázalo, že je zájem o přístup k informacím. Je to pro všechny zúčastněné pobídka k tomu, aby se podobná setkání na různých místech v Halenkovicích dělaly pravidelně. 

 

autor: Dušan Chlud