Dejte domov dětem!

Jsou mezi námi děti, které nemohou vyrůstat ve svých vlastních rodinách a od útlého dětství musí bojovat s nepřízní svého osudu. Přestože mají své rodiče, tito z vážných důvodů nemohou, nechtějí nebo neumí dětem zajistit stabilní, neohrožující rodinné zázemí. Některé děti mají to štěstí, že se v jejich širší rodině najde osoba, která se ujme jejich výchovy péče a mohou tak vyrůstat v kruhu svých blízkých. Bohužel jsou však děti, které toto štěstí nemají. Tyto děti jsou potom odkázány na to vyrůstat v dětských domovech. Dětské domovy dětem zajišťují kvalitní péči, materiální podmínky a podnětné prostředí, nemohou, ale dítěti nabídnout to nejdůležitější, co dítěte potřebuje, a to je život v rodině a jejich „blízké osoby“. Pro tyto děti hledáme pěstouny, kteří jim poskytnou domov a možnost vyrůstat v rodině.

Co je to pěstounská péče?

Jedná se o jednu z forem náhradní rodinné péče, kdy jednotlivec, manželé či partneři přijmou do výchovy dítě, které nemůže vyrůstat se svými rodiči.
Pěstoun o dítě osobně pečuje a vykonává přiměřeně práva a povinnosti místo rodičů. Pěstouni a děti v pěstounské péči mají nárok na podporu od státu, a to formou finančních příspěvků. Pěstounská péče zajišťuje dítěti chybějící rodinné prostředí. Rodiče dítěte i nadále zůstávají jeho zákonnými zástupci a mají možnost s dítětem udržovat kontakt /osobní, písemný, telefonický/, pokud je to v jeho zájmu.
Po přijetí do pěstounské péče se dítě stává plnou součástí rodiny, sdílí se svými pěstouny radosti i trampoty svého dětství, většinou je oslovuje „mami“ a „tati“, všichni společně řeší jeho školní úspěchy i problémy, rozvíjejí jeho talent, plánují společnou budoucnost. Dítě získává novou rodinu, péči, zájem a především lásku, která je naprosto nezbytnou součástí pro každou lidskou bytost, a otázka bytí či nebytí pro každé dítě.
Výchova těchto dětí vyžaduje zvýšenou péči a pozornost – jde nejčastěji o děti, jejichž vývoj byl narušen nepříznivými okolnostmi. Pěstouni nezůstávají v tomto svém náročném, ale i radostném poslání sami. Po celou dobu, kdy pečují o svěřené dítě, mají nárok na pomoc, poradenství a podporu. Ta je jim zajištěna v rámci uzavřené dohody o výkonu pěstounské péče mezi pěstouny a příslušnou organizací, která pěstouny po celou dobu pěstounské péče doprovází.
Pěstouni a děti v pěstounské péči mají nárok na podporu od státu, a to formou finančních příspěvků. Doba trvání pěstounské péče není časově omezena. Dítě většinou zůstává t v pěstounské rodině až do své zletilosti, ale může být ukončena dříve, jestliže si rodiče prokazatelně upraví své poměry tak, že mohou převzít dítě zpět do své péče. O ukončení pěstounské péče rozhoduje soud.

Co je to pěstounská péče na přechodnou dobu?

Jedná se o profesionální pěstounskou péči, kdy pěstoun poskytuje dítěti stabilní, rodinné prostředí po dobu několika týdnů až měsíců. Tato péče by měla dětem pomoci začít se vyrovnávat s traumaty a ztrátami z minulosti a připravit je na přechod do trvalé péče nebo návrat do původní rodiny. Pěstouni spolupracují s rodinou dítěte či budoucí náhradní rodinou, podílí se na práci odborného týmu, poskytujícího podporu dítěti a jeho rodině. Jedná se tedy především o stav krizový a pouze přechodný. Pěstouni a děti v pěstounské péči na přechodnou dobu mají nárok na podporu od státu, a to formou finančních příspěvků, a také odborného doprovázení při výkonu pěstounské péče.

I vy se můžete stát pěstouny a dát domov dětem.

Bližší informace poskytne:

Radomíra Králová, tel. 577 680 272, 725 997 389, email: kralova@muotrokovice.cz.
Děkujeme za děti, které čekají na náhradní rodiče.