Co přinese červnová změna jízdních řádů?

Zlín – 31. 5. 2024 – Druhá červnová neděle. To je tradiční celostátní termín, kdy dochází ke změnám v jízdních řádech. V letošním roce připadá na 9. června. Na jaké novinky se mohou připravit cestující na linkách Integrované dopravy Zlínského kraje (IDZK)?

Železniční doprava

Na Valašsku vycházíme vstříc požadavkům cestujících, kteří využívají dálkové vlakové linky. „Na trati 281 nabídneme nové vlaky z Rožnova pod Radhoštěm do Valašského Meziříčí s návazností na rychlíky EC ve směru do Prahy,“ uvádí Martin Štětkář, jednatel společnosti Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, která veřejnou dopravu v regionu organizuje. Ve stanici Valašské Meziříčí budou dále zajištěny přestupní vazby ráno v 5.25 hodin mezi všemi vlaky. „Ve Valašském Meziříčí navíc budou vybrané víkendové spoje na autobusové lince 620 Vsetín – Valašské Meziříčí – Rožnov pod Radhoštěm zajíždět na vlakové nádraží, čímž lépe propojíme autobusovou a vlakovou dopravu,“ připomíná dále Martin Štětkář.

Na Valašsku dále vyjede nový pár vlaků na trati 280 mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím ve všední dny odpoledne. Večer pak místo dosavadního vlaku ze Vsetína v pracovní dny ve 22.30 pojede denně vlak ve 23.10, který navíc nabídne přípoj od expresu z Prahy a Olomouce.

K dalším novinkám patří více přímých vlaků z Kroměříže směrem do Zlína, například v pracovní dny v 6.03 z Kojetína a 6.17 z Kroměříže do Zlína (7.08) a Vizovic (7.41). Na trati Kroměříž – Zborovice pak dojde k časové úpravě dvou vlaků na přípoj v Kroměříži od vlaku z Rožnova pod Radhoštěm, a to z Kroměříže ve 14.42 a v 18.42.

Na trati 331 Otrokovice – Zlín – Vizovice ráno se vrátí loňský jízdní řád bez spěšných vlaků, nově vznikne denně přípoj z Vizovic ve 4.49 do Zlína na 5.15 ke Zlínskému expresu. Dopolední pár vlaků do/z Kroměříže nově pojede i v pracovní dny. Ve večerních hodinách budou vlaky z Otrokovic v 17.21 a 18.20 prodlouženy ze Zlína nově až do Vizovic.

Spěšný vlak ve 13.59 ze Starého Města do Bylnice pojede nově také v neděli a ve vybrané svátky.

Linková doprava

K novinkám na Valašsku bude patřit autobusová linka 763 Rožnov pod Radhoštěm – Prostřední Bečva, Pustevny.

Ve Vsetíně pak dojde v souvislosti s výstavbou nového autobusového nádraží ke změnám v odjezdových stanovištích jednotlivých autobusových linek.

„Na Slovácku zvedeme nové večerní víkendové spoje z Uherského Hradiště směrem na Velehrad a Buchlovice a směrem do Hluku,“ říká dále Martin Štětkář. V době konání Národní pouti 4. – 5. července 2024 pak bude opět zavedena kyvadlová doprava linkami 770, 771 a 775 z Uherského Hradiště a Starého Města na Velehrad.

V jízdních řádech některých dalších linek IDZK dojde k drobným úpravám časových poloh na základě požadavků obcí a cestujících nebo na základě vyhodnocení dat z provozu. „Nabádáme proto cestující, aby se s novými jízdními řády v předstihu seznámili na webových stránkách idzk.cz, ve vyhledávačích spojení nebo na zastávkách,“ uzavírá Martin Štětkář.

Mgr. Jan Malý
vedoucí oddělení vnějších vztahů
Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o.
maly@koved.cz
www.idzk.cz