Co nepatří do kanalizace a proč
Téměř všichni Češi už si před lety zařadili do svých návyků třídění odpadu. Plasty, papír, kovy a podobně se dají velmi pohodlně vyhodit na mnoha místech i u nás v Halenkovicích. Šetříme přírodu, a tak nějak všichni víme, že je to potřeba. Co se nám však zatím příliš nedaří, je třídit také obsah toho, co vypouštíme odpadními trubkami. Řada lidí si totiž plete kuchyňský dřez, umyvadlo v koupelně nebo toaletu s odpadkovým košem.
Co oči nevidí, to srdce netrápí. S trochou nadsázky se dá takto parafrázovat vypuštění čehokoliv do kanalizace. Vždyť to zmizí a nikoho to neobtěžuje. Tato domněnka je však velmi daleko od reality. To, co spláchneme do kanalizace, dorazí k nám v Halenkovicích na naši vlastní čistírnu odpadních vod. A pokud to vezmeme velmi laicky, tak ve chvíli, kdy se na čističku dostanou látky, které do kanalizace nepatří, ničí to proces zpětného čištění vody. “Bohužel musím potvrdit, že se stává poměrně pravidelně, že nám doteče na ČOVku něco, co do kanalizace rozhodně nepatří a my s tím ve chvíli, kdy se už to projeví, nedokážeme nic udělat. Někdy je to více, někdy je to méně, ale pokaždé to znamená komplikace,” potvrdil negativní trend pracovník obce Pavel Gabryš, který se o chod čistírny stará. Pokud totiž doma naleznete například zapomenutý barel s chemikálií, kterou již nepotřebujete a vylijete ji do odpadu, stane se jediné - chemikálie dopluje až do čistírny a pozabíjí velké množství pečlivě “chovaných” mikroorganismů, které rozkládající organické nečistoty a jsou nedílnou součástí procesu čištění vody. Jejich obnova do potřebného stavu pak může trvat i spoustu dní. Hlavním důvodem, proč máme v obci čistírnu, je snížení znečištění povrchových vod a zajištění jejich dobrého stavu. Protože o přírodu se musíme nejen dobře starat, ale zároveň nám to ukládají i zákony.

Jaké látky do kanalizace rozhodně nepatří
Jednoznačně se do kanalizace nesmějí dostat chemické látky, barvy, ředidla, motorové oleje, léky, omamné látky, zahradní chemie, ale také biologický odpad (zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů), jedlé tuky a oleje, hygienické potřeby (vlhčené a kosmetické ubrousky, vatové tyčinky, jednorázové pleny apod.). Aktuálně také roušky, respirátory. Všechny tyto věci ohrožují samotné fungování kanalizačního systému a čistíren odpadních vod. Ruku v ruce s tím jsou i náklady, potřebné na údržbu systému. Velké problémy v kanalizační síti způsobují tuky a oleje. Tuk se totiž usazuje na stěnách kanalizace, kde tuhne a kde na sebe nabaluje další a další nečistoty. Lepí se na něj ubrousky, hygienické potřeby a další nečistoty. Velmi často se našim kanalizačním potrubím prohání i výpalky a tomu podobné látky. Důsledky, které pak zaměstnávají pracovníky obce, jsou ucpaná čerpadla nebo již zmíněné narušení biologického stupně čištění odpadních vod. Odpadní vodu totiž čistí bakterie, na které mají tuky negativní vliv. “Pravidelné odběry kvality vyčištěné vody se dále zpracovávají a při každém větším výkyvu hodnot hrozí obci nemalé finanční pokuty. Špatným přístupem k vypouštění všeho možného do kanalizace tak škodíme nejen přírodě, ale i obecní kase,” doplnil celou problematiku z jiného úhlu pohledu starosta Halenkovic Roman Kedruš.


Co s nebezpečnými a pro kanalizaci nevhodnými látkami
Řešení je velmi jednoduché. Každý občan Halenkovic má právo využívat sběrných dvorů. Jejich seznam a přesné otevírací doby naleznete zde: www.halenkovice.cz/prakticke-informace/sberne-dvory
Buďme ohleduplní k přírodě. Je to naše “vesnické zlato”, o kterém si mohou lidé ve městech nechat jen zdát.